Wspomnienia lat '90 - zabawy

10 września 2014

Lata 90, to czas w którym przyszłam na świat, jest to również czas mojego dzieciństwa - czyli czegoś, czego dzieci teraz nie znają. Wspomnienia z tamtego okresu mam świetne, jak o tym wszystkim pomyślę, to mi się łza w oku kręci.. Postanowiłam troszkę powspominać i zrobić mały przegląd tych wspaniałych lat. Dzisiaj zajmiemy się opisem zabaw.

Zabawy - dzieci przede wszystkim czas wolny spędzały na podwórku. Pamiętam, że ja w domu to byłam praktycznie tylko na noc, całe dnie przesiedziałam z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Mama wołając mnie na obiad miała problemy, ponieważ ja nie chciałam tracić ani chwili, nie chciałam przerywać zabawy. Często było tak, że rodzice robili coś co mogłam zabrać ze sobą na dwór i jeść - jakieś naleśniki, pączki, obwarzanki..

Zabawy mieliśmy przeróżne. Grało się w dwa ognie (lubiłam być "matką"), baba jaka patrzy, babciu babciu ile kroków do Ciebie, podchody, pomidora, grało się w gumę, w chowanego, a nawet mieliśmy swój sklep - zbieraliśmy kamienie, one służyły jako pieniądze, produktami było wszystko co znaleźliśmy, trawa, patyczki od lodów, patyki wszelakie, a nawet papierki po cukierkach. "Wisiało" się też na trzepaku, czy przeróżnych drabinkach. Ahh.. a kto budował też swoje bazy? Ojj chyba wszyscy, prawda?

Gdy było zimno, albo padał deszcz mieliśmy wiele zajęć w domu i UWAGA nie było to oglądanie telewizji. Byłam maniaczką zbierania wszelakich gazet (chyba zostało mi to do dzisiaj) dzięki nim bawiłam się w kiosk, w domu była szafka, w której znajdowały się kosmetyki, papier, mleczka, płyny, pasty - naklejałam ceny na nie i udawałam, że sprzedaję. Nie ważne czy koleżanka przychodziła, czy kolega - bawiliśmy się tak samo. A to zabawy samochodami, a to lalkami. Wszelakie wygłupy, tańce, śpiewy - wszystko było dozwolone. Oczywiście gry planszowe takie jak Eurobusiness, Chińczyk, Bierki czy Pchełki nie szły w odstawkę. Były używane przez nas często. Ja uwielbiałam bawić się w Pocztę - może ktoś pamięta jeszcze ją? Znaczki, koperty - rozkładało się i była zabawa w Panią z okienka. Uwielbiałam grać w Pegasusa - strzelać do kaczek, czy chodzić Mario, no i oczywiście sławne Tanki.

Szkoda, że dzieci nie będą miały takich wspomnień jak osoby, które wychowały się w latach '90.
A Wy jak wspominacie te lata, co Wam najbardziej utkwiło w pamięci?

8

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life