07:28

Ślub cywilny - dokumenty, opłaty, przebieg.

Z racji tego, że jestem w trakcie przygotowań ślubnych - najbliższe posty będą właśnie o tym wydarzeniu. Będę starała się pokazać, a może inaczej.. zaproponować Wam sukienki, dodatki, menu weselne, dekoracje sali etc. Czyli.. ślub idealny w kilku postach. Mam nadzieję, że to Was zainteresuje.

W dzisiejszej części opiszę ślub cywilny. 

Większość par zastanawia się kiedy zacząć załatwiać formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego. Najczęściej pary załatwiają 31 dni przed planowaną datą ślubu. Ja uważam inaczej. W większych miastach młodzi częściej biorą śluby cywilne niż kościelne - tam zaplanowana przez Was data może być niedostępna. Dlatego ja sugeruję, aby "zaklepywać" termin w Urzędzie około 3 miesięcy przed wybraną datą. 

Idąc do Urzędu musicie mieć ze sobą dowody osobiste oraz akty urodzenia z opłatą (pieczątką, że została uiszczona opłata w wysokości 22zł - za jeden akt). Ślub cywilny możecie zawrzeć w każdym urzędzie w całej Polsce. W urzędzie zostanie Wam zadanych kilka pytań po to, aby urzędnik mógł stwierdzić, iż nic nie stoi na przeszkodzie w zawarciu małżeństwa. Tam też musicie zadecydować jakie nazwisko przyjmuje żona oraz w przyszłości Wasze dzieci (warto tą kwestię przedyskutować wcześniej). 

W dniu planowanego ślubu musicie pojawić się w Urzędzie wraz ze świadkami, około 15 minut przed ceremonią. Świadkowie muszą mieć ze sobą dowody osobiste. Urzędnik spisze ich dane - jako świadków, następnie jest przejście na salę. Tam urzędnik wygłasza mowę, a Wy powtarzacie słowa przysięgi. Podpisujecie akt małżeństwa i zakładacie sobie nawzajem obrączki. Tego samego dnia możecie odebrać odpisy aktu ślubu. Potem następuje chwila na składanie przez gości życzeń. Wznoszenie toastu lampką szampana, jest... zakazane ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Spożywanie alkoholu na terenie zakładu pracy (a takim jest USC) grozi karą grzywny. Oczywiście macie jednak wpływ na przebieg tej urzędowej ceremonii i możecie sprawić by była nieco bardziej uroczysta. Cała uroczystość trwa około 15 minut. 

Tekst przysięgi jest nieco inny niż w Kościele.

Świadoma(y) praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię Panny/Pana Młodego) i przyrzekam, że uczynię wszystko aby nasze małżeństwo, było zgodne, szczęśliwe i trwałe

Opłaty:
80zł  - akt małżeństwa
22zł - akt urodzenia (jednej osoby)
oprawa muzyczna ceremonii, szampan - to już załatwiacie według uznania


2 komentarze:

  1. Ślub to piękne i bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej z nas, niestety formalności i przygotowania potrafią pochłonąć wiele energii, czasu i siły... :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mąż biorąc ślub w miejscowości w której się urodził za akt urodzenia nie płacił, a Pani w urzędzie sama go wyciągła bez dodatkowych opłat, ja zaś musiałam jechać do Świnoujścia i płacić 30 zł za pełny odpis aktu urodzenia. Co miejscowość to inaczej ;) Odnośnie pytań zadawanych w USC to były to zazwyczaj pytania o pokrewieństwo i czy na pewno chcemy zawrzeć związek małżeński, datę zaklepywaliśmy sobie na początku czerwca i wybraliśmy datę na początku lipca, mogliśmy wybrać koniec czerwca. Terminy są różne i to zależy tylko i wyłącznie od miejscowości jak również USC :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2016 My World by Dagmara Rek , Blogger